Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

Tlačové správy

SMER nemocnice už neoddlží

24.9.2015 | Dlh nemocníc sa blíži k rekordným 500 mil. eur. Napriek tomu minister zdravotníctva rozpustil tohtoročnú rezervu určenú na ich oddlženie na zvýšenie platieb za poistencov štátu. Ak nedohodne rezervu na oddlženie v rozpočte na rok 2016, môže podľa experta KDH na zdravotníctvo Mariana Faktora dôjsť k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva s oddlžovaním nemocníc už tento rok zrejme nepočíta. Hoci na tento účel minulú jeseň vyčlenilo 50 miliónov eur, túto rezervu teraz zjavne rozpustilo do 86 miliónov eur určených na navýšenie platieb za poistencov štátu. „Je na čase, aby minister otvorene priznal, že žiadne oddlžovanie nebude,“ upozorňuje expert KDH na zdravotníctvo Marian Faktor. Peniaze totiž minulú jeseň sľúbila vláda na oddlženie tým nemocniciam, ktoré zlepšia svoje hospodárenie.

Rozhodnutie z minulého týždňa môže výhľadovo ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Samotný dlh nemocníc môže tento rok prekročiť hranicu 500 miliónov eur. Mnohé nemocnice majú záväzky, ktoré sú aj tri roky po lehote splatnosti. „Minister by mal povedať, ako sa k tejto situácii postaví. Je riziko, že takýmto nemocniciam prestanú ich partneri dodávať zdravotnícky materiál,“ upozorňuje M. Faktor.

Problémom je podľa M. Faktora aj to, že s oddlžovaním nepočíta ani návrh štátneho rozpočtu na rok 2016. „V aktuálnom návrhu rozpočtu pre rok 2016 nie sú vykryté ani zvýšené mzdy zdravotníkov, ktoré vláda už schválila,“ dodáva M. Faktor.  Navyše by platba za poistencov štátu po pripravovanom dvojmesačnom navýšení mala klesnúť budúci rok na 4,00%. Hrozí tak, že sa zopakuje tohtoročný scenár. „Poskytovatelia boli celý rok v neistote a teraz im narýchlo vláda dala peniaze. Takýto domček z karát sa skôr či neskôr rozpadne,“ upozorňuje M. Faktor.

Podľa M. Faktora je dnešná situácia výsledkom aj toho, že SMER opakovane posunul zavedenie dlho očakávaného systému platieb za diagnózu (DRG) až na rok 2017. Ak by fungovalo DRG, vedeli by sme ukázať prstom na nemocnice, ktoré nefungujú efektívne. „Takto máme šedú zónu, v ktorej rastie neefektívnosť a korupcia,“ upozorňuje M. Faktor. Ako dodáva, aj preto je zrýchlenie zavedenia DRG jedným z hlavných opatrení programu KDH pre zdravotníctvo. 


Spracovávam ... Spracovávam ...