Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

Tlačové správy

Rezignovalo už ministerstvo zdravotníctva na eHealth?

2.4.2015 | Reakcia Ministerstva zdravotníctva na aktuálny prípad s falošnými receptami v lekárňach bola prinajmenšom zvláštna: bude sa vraj zaoberať posilnením ochranných prvkov na tlačivách receptov. Správne riešenie má pritom na dosah – zamedziť falšovaniu receptov môžu elektronické recepty.

Samotný fakt, že ministerstvo zdravotníctva pripúšťa diskusiu o zavedení hologramov na receptoch či zámer urobiť zreceptu ceninu dokazuje, že vedenie rezortu už neverí, že by vdohľadnej dobe dokázali zaviezť do praxe elektronický recept, ktorý je osvedčeným riešením proti falošným receptom vo vyspelých krajinách.

ePreskripcia by pritom mala byť súčasťou eHealthu, ktorý na Slovensku zavádzame už 10 rokov. Prijali sme zákon o elektronickom zdravotníctve, ktorý sme už aj dvakrát novelizovali. Preinvestovali sme desiatky miliónov eur z eurofondov. Výsledok však stále nevidíme. Naopak, Ministerstvo zdravotníctva SR chce na zavedenie nových tlačív s ochrannými prvkami minúť ďalšie milióny, ktoré budú nevyhnutne v systéme chýbať.

Hoci falošné recepty nie sú hlavnou cestou reexportu liekov do zahraničia, elektronický recept by túto dieru zapchal. Na reexport doplácajú najmä pacienti, ktorí sa nedostanú k svojej často život zachraňujúcej liečbe.

Viac o téme reexportu liekov na blogu:

http://blog.etrend.sk/marian-faktor/ked-auto-plne-liekov-smeruje-do-nemecka.html


Spracovávam ... Spracovávam ...