Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

Tlačové správy

Povinné vzdelávanie o protikorupčnom správaní je výsmechom boja proti korupcii

24.8.2015 | Návrh povinného získania osvedčenia o protikorupčnom vzdelávaní pre približne 100-tisíc zdravotníckych pracovníkov len zakrýva absolútnu nečinnosť Ministerstva zdravotníctva pri potláčaní korupcie v zdravotníctve. V praxi by takéto školenia napríklad nijako neovplyvnili ani kauzu nákupu CT v piešťanskej nemocnici. Pre sestričky a zdravotníckych pracovníkov ale môžu znamenať výdavky namiesto vyšších platov.

Návrh Ministerstva zdravotníctva, aby museli všetci zdravotnícki pracovníci získať osvedčenie o absolvovaní vzdelávania o protikorupčnom správaní, len zakrýva snahu zachovať súčasný stav v tejto oblasti. 

Ľudia zodpovední za nákupy CT-čiek dostali nové, dobre platené miesta. A tá slušná drvivá väčšina sestričiek, lekárov, laborantov, alebo dokonca logopédov si zaplatí ministerstvom predpísaný kurz,“ upozorňuje na absurdnosť návrhu expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor. Aj preto bude prostredníctvom KDH iniciovať zrušenie tejto povinnosti.

Všetci zdravotnícki pracovníci by mali totiž do roku 2027 získať osvedčenie o absolvovaní vzdelávania o protikorupčnom správaní na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Malo by sa to týkať približne 100-tisíc zdravotníckych pracovníkov, od sestričiek, cez lekárov, lekárnikov, ošetrovateľov, až po laborantov. 

Návrh Ministerstva zdravotníctva, ktorý je súčasťou novely Zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Podľa M. Faktora ide opäť o pseudoriešenie, ktoré má zakryť fakt, že minister zdravotníctva Čislák nemá reálne záujem riešiť korupciu v zdravotníctve. Napríklad aj v prípade kauzy nákupu CT v piešťanskej nemocnici by tento kurz absolvovala zo správnej rady zodpovednej za nákup len zástupkyňa sestier a lekár Alan Suchánek, ktorý na celú kauzu upozornil.

Tých slušných ide ministerstvo zaťažovať ďalšími školeniami, ktoré si ešte asi aj zaplatia. Tých, ktorí sú tam kvôli kšeftom a úplatkom, odstraší jedine ak začnú polícia a súdy doťahovať kauzy do konca,“ upozorňuje na zbytočnosť takýchto školení M. Faktor.

Lekári aj zdravotnícki pracovníci majú navyše podľa M. Faktora už v rámci štúdia a svojho vzdelávania významnú časť venovanú etike. Čierne ovce medzi zdravotníckymi pracovníkmi nevyrieši ministerstvo tým, že bude perzekvovať drvivú slušnú väčšinu.

 „Toto riešenie je podobné ako keď minister pred kamerami ohlásil zriadenie emailových schránok na nahlasovanie korupcie, hoci má na ministerstve už 5 rokov protikorupčnú linku,“  dodáva M. Faktor.

M. Faktor bude preto prostredníctvom KDH iniciovať aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania vypustenie tohto návrhu. „Ak sa minister nespamätá, pokúsime sa povinnosť získavať takéto absurdné osvedčenia zastaviť aj v parlamente,“ upozorňuje M. Faktor.


Spracovávam ... Spracovávam ...