Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

Tlačové správy

Nový minister zdravotníctva bude musieť pýtať peniaze pre pacientov aj zdravotníkov

20.11.2015 | Budúcoročný rozpočet zdravotníctva nekryje ani už teraz plánované nové výdavky, ako sú navýšenie miezd lekárov a sestier. Vláda pritom v rozpočte hovorí o dobrom ekonomickom raste. Aj preto podľa experta KDH pre zdravotníctvo Mariana Faktora nemala novému ministrovi nechať krízový scenár z tohto roku.

Rozpočet pre zdravotníctvo, ktorý schválila dnes Národná rada SR, nerieši ani problémy, s ktorými museli zdravotníci bojovať už tento rok. A to aj napriek tomu, že samotný rozpočet hovorí o dobrých fiškálnych výsledkoch, dokonca o očakávanom raste ekonomiky vďaka novým investíciám ako je automobilka Jaguar. „Prečo to nevidno v zdravotníctve, ktoré bolo už tento rok až do mimoriadneho navýšenia odvodov za poistencov štátu neustále v krízovom režime?“ pýta sa expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor.

Ako dodáva M. Faktor, ak by sa mali pokryť už dnes známe vyššie náklady, platba za poistencov štátu sa mala zvýšiť z navrhovaných 4,3 % na 4,7 %. Vláda totiž zabudla napríklad vykryť aj pripravované rozšírenie ochranného limitu na doplatky za lieky na matky a deti. „Len Všeobecná zdravotná poisťovňa odhaduje, že ich to bude stáť 7,2 milióna eur. Ak to vláda nekompenzuje, môže to štátna poisťovňa vykryť iba na úkor inej zdravotnej starostlivosti,“ upozorňuje M. Faktor.

Rozpočet nerieši ani financovanie zvyšovania miezd zdravotníckych pracovníkov. Podľa odhadov stavovských organizácií zostáva nepokrytá približne polovica z očakávaných 95 mil. eur., ktoré si to vyžiada „Ministerstvo by malo napísať rovno aj usmernenie pre riaditeľov nemocníc a lekárov, odkiaľ vziať druhú polovicu peňazí na zvyšovanie miezd,“ dodáva M. Faktor. Rovnako v rozpočte nie je v plnej miere vykompenzovaná odvodová odpočítateľná položka. „Robiť sociálnu politiku na úkor zdravotnej je veľmi krátkozraké,“ upozorňuje M. Faktor.

Naopak, kým z balíka na zdravotnú starostlivosť vláda ukrajuje, s navyšovaním počíta pri veciach, ktoré s ňou primárne nesúvisia. Napríklad Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré spoluzodpovedá za dodnes nefungujúci e-Health, by malo dostať budúci rok o 60 % viac, teda namiesto 10 mil. až 16 mil. eur. Podľa experta KDH na zdravotníctvo necháva minister svojmu nástupcovi najväčšiu nášľapnú mínu v podobe dlhu štátnych nemocníc blížiacom sa k pol miliarde eur. „Takýto prístup je naozaj nezodpovedný. Čo ak pretečie dodávateľom nemocníc trpezlivosť? Už dnes niektorí čakajú na splatenie faktúr aj 615 dní,“ upozorňuje M. Faktor.

Poslanci preto podľa M. Faktora nemali pripustiť, aby práve zdravotníctvo išlo do budúceho roka s tým, že nemá vykryté aspoň minimálne potreby na svoje fungovanie. Hoci po zrušení projektu integrovaných centier zdravotnej starostlivosti by podľa M. Faktora bolo namieste viesť diskusiu aj o rozpočte kapitálovom, teda na obnovu a investície.


Spracovávam ... Spracovávam ...