Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

Tlačové správy

Ak KDH podľa SMER-u tunelovalo VšZP, mali by odvolať Čisláka

30.10.2015 | Ak si SMER-SD stojí za príbehmi, ktoré dnes prezentoval poslanec NR SR Richard Raši, musí zahlasovať za odvolanie ministra Viliama Čisláka. Príbeh Richarda Rašiho však nezodpovedá pravde, počas vedenia VšZP Marianom Faktorom sa po prvýkrát v histórii znižovali ceny v laboratórnej diagnostike a za výkony MR/CT o 10 %. Aj preto ho vyzýva, aby SMER zverejnil informácie o nadlimitoch a ich úhradách z tohto obdobia, ale aj z obdobia riadenia VšZP Zuzanou Zvolenskou.

Tvrdenia o tunelovaní Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v období vlády Ivety Radičovej považuje KDH za absolútne smiešne. „Ak si Richard Raši a premiér Róbert Fico stoja za prezentovanými príbehmi, musí dnes 83 poslancov SMER-SD hlasovať za odvolanie ministra Čisláka. Ak by v nich totiž bolo čo i len zrnko pravdy, znamená to, že štyri roky kryli korupciu,“ dodáva predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhán. Zároveň upozorňuje, že takýto postup diskreditácie oponenta použili už v prípade mimoriadnej schôdze k Váhostavu, keď navrhli odvolávanie Jána Figeľa.    

Expert KDH na zdravotníctvo a bývalý riaditeľ VšZP Marian Faktor ostro odmieta tvrdenia o tunelovaní VšZP. Zmluvy, ktoré pán Raši účelovo vytiahol potvrdzujú opak. „Pán Raši klame. Historicky prvýkrát sme plošne znížili jednotkové ceny za výkony o 10 percent. Rozbili sme systém neštandardných a netransparentných úhrad nad rámec zmlúv s poskytovateľmi. Umožnilo nám to nakúpiť za rovnaký objem peňazí viac zdravotnej starostlivosti,“ upozorňuje M. Faktor. Ak dochádzalo k zvyšovaniu objemov, súviselo to podľa M. Faktora s tým, že sa výkony poskytovateľov presunuli z takejto šedej zóny výkonov nad rámec zmlúv do transparentne zverejnených zmlúv.

Odmieta aj tvrdenia poslanca R. Rašiho, že pri cenách sa nezohľadňovala kvalita zariadení. „Pán Raši aj tu klame. Jedno zo zazmluvnených MR-iek dosahovalo špičkovú úroveň, akú sme na Slovensku dovtedy nemali. Ako jediné na celom Slovensku mohlo realizovať špeciálne vyšetrenia v kardio- a neurochirurgii,“ dodáva M. Faktor. V súvislosti s dnešnými vyjadreniami vyzýva Richarda Rašiho, aby pre korektnú diskusiu zverejnil objemy nadlimitov v laboratórnej diagnostike a za výkony MR/CT  z čias riadenia VšZP Zuzanou Zvolenskou, a z obdobia, keď ju zachraňovali pre nútenou správou. A najmä to, koľko z nich sa uhrádzalo. „Až tieto čísla ukážu pravdu o príbehoch p. Rašiho. Nadlimity boli šedou zónou, s ktorou sa nám podarilo vo VšZP vysporiadať,“ dodáva M. Faktor.

Richard Raši tiež uviedol, že zmluvy uzavreté za pôsobenia M. Faktora nemohlo nové vedenie vypovedať. Podľa zákona však môže zdravotná poisťovňa kedykoľvek vypovedať zmluvu, ak môže uzavrieť zmluvu s iným poskytovateľom za výhodnejších podmienok. „Prečo to štátna poisťovňa neurobila? Jednoducho preto, že nešlo o nevýhodné zmluvy ale o štandardné zmluvy,“ uviedol M. Faktor.

M. Faktor zároveň pripomína, že bolo to práve za čias ministra Rašiho, a generálnej riaditeľky VšZP, kedy sa štátna poisťovňa dostala na pokraj nútenej správy. Nechali v nej totiž viac ako 120 mil. eur. „Nielenže sme odvrátili nútenú správu, ale pánovi Foraiovi sme odovzdali poisťovňu v dobrej finančnej kondícii,“ dodáva M. Faktor. Za dva roky sa totiž okrem iného podarilo znížiť prevádzkové náklady o 20 mil. eur na historicky najnižšiu úroveň.


Spracovávam ... Spracovávam ...