Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

Poradňa

Ako prežiť v slovenskom zdravotníctve

Lekára skôr alebo neskôr potrebuje každý z nás. Ale keď zdravotnú starostlivosť skutočne potrebujeme, často zistíme, že veci nefungujú tak, ako by mali. Nezmyselné a neprehľadné poplatky, preháňanie od dverí k dverám, dlhé čakacie doby či zaneprázdnení lekári, ktorí nemajú čas sa vám dostatočne venovať.

Jeden z kľúčových problémov slovenského zdravotníctva je chýbajúca definícia nároku. Až 70% ľudí na Slovensku dnes nevie na čo má nárok z verejného zdravotného poistenia. Preto sa často v rozhodujúcich situáciách rozhodnú si priplatiť, aby si boli istí, že o nich bude dobre postarané.

Kým nevyriešime otázku nároku, nepodarí sa nám vyriešiť ani jeden z najväčších problémov, ktoré trápia pacientov na Slovensku, a tým sú poplatky v zdravotníctve. Tie trápia v súčasnosti až 85% pacientov na Slovensku.

Nízka kvalita služieb a zlé správanie zdravotníckeho personálu sú ďalšie témy, ktoré zamestnávajú až 75% slovenských pacientov. Súvisí to často aj stým, že slobodná voľba lekára je skôr deklarovaným, ako skutočným právom pacientov.

Ako sa za týchto okolností orientovať v systéme zdravotníctva a vedieť sa domôcť svojich práv? V tom by vám mala pomôcť táto poradňa.
Poplatky
Výmenné lístky
Ako zmeniť lekára
Zdravotná starostlivosť v zahraničí
Koľko nás stoja lieky?
Kúpele pre každého?
Čakacie doby
Na koho sa obrátiť?
Aby zdravotnícke pomôcky naozaj pomáhali
Spracovávam ... Spracovávam ...