Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Zdravotníctvo opäť nebude prioritou vlády

23.10.2014 | Vláda schváleným návrhom rozpočtu na budúci rok opäť nerieši výrazný rozdiel medzi platbami za poistencov štátu a odvodmi ekonomicky aktívnych obyvateľov.

Za svojich poistencov dá štát menej a živnostníkom zoberie viac. Platba za poistencov štátu klesne na 30,2 eura mesačne, minimálny odvod živnostníkov naopak vzrastie zo súčasných 56,35 eura.

Málo za poistencov štátu

Vláda opäť ukazuje, že riešenie situácie v zdravotníctve nie je jej prioritou. Ak by bola zdravotná starostlivosť jej prioritou, nenavrhovala by zvýšenie prostriedkov na jej zabezpečenie na úrovni menej ako dve percentá. Aktuálna verzia návrhu štátneho rozpočtu síce počíta s medziročným zvýšením príjmov z verejného zdravotného poistenia z 3,919 na 3,998 mld. eur, no viaceré trezorty, napríklad obrana, si polepšia v medziročnom porovnaní výraznejšie ako zdravotníctvo. Problém vidím najmä v tom, že vláda sa zasa neodhodlala vyrovnať sa s dlhodobo nedostatočnými platbami za poistencov štátu. Budúci rok plánuje za poistencov štátu odvádzať do poisťovní mesačne 30,2 eura, čo je menej ako minuloročná platba vo výške 33,44 eura. Na porovnanie živnostník platí tento rok mesačne minimálne 56,35 eura, zamestnanec až dvojnásobne viac, budúci rok v prípade schválenia navrhovaného zvýšenia minimálnej mzdy to bude ešte viac.

Nespravodlivý prístup

Prečo sa vláda dlhodobo tvári, že toto je spravodlivý prístup k financovaniu zdravotnej starostlivosti, keď je úplne zjavné, že to tak nie je? Štát ignoruje aj fakt, že zdravotná starostlivosť o deti a dôchodcov, čo je najväčšia skupina poistencov štátu, patrí k najnákladnejším. Medzigeneračná solidarita musí byť, ale nemôže fungovať tak, že ľudia, ktorí štátu platia ešte aj dane, platia na odvodoch skoro dvakrát toľko ako štát.

Na rozsah a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti je dôležité aj to, či Smer-SD napokon nezavedie odpočítateľnú položku pre nízkopríjmové skupiny zamestnancov s príjmom od 380 do 494 eur. Rozpočet s tým, napriek ohláseniu tejto výnimky, nepočíta v legislatívnych opatreniach na rok 2015. Nehovorí ani o prípadnej kompenzácii výpadku odvodov za 450 000 až 580 000 zamestnancov, ktorý sa odhaduje na 170 až 190 mil. eur ročne. Takýto výpadok by bol naozaj veľmi citeľný, preto vládu vyzývam, aby toto opatrenie nezavádzala, kým jasne nepovie, z čoho ho na zdravotnú starostlivosť nahradí.

O autorovi| MUDr. Marian Faktor, expert KDH pre zdravotníctvo


Spracovávam ... Spracovávam ...