Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Zdravotníctvo nemôžu zachraňovať iba Biele vrany

19.11.2015 | V slovenskom zdravotníctve už zachraňoval Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Podľa Mariana Faktora sa aj niektoré ďalšie problémy dajú vyriešiť pomerne rýchlo.

Dá sa slovenské zdravotníctvo vôbec ešte upratať?

Určite áno, hoci už teraz je v stave pacienta pred srdečnou zástavou. Bežný človek to ako pacient vníma cez naozaj zlé podmienky a prostredie v nemocniciach, ale aj cez také veci ako poplatky v ambulanciách. Štát ich zakáže, a napriek tomu ich pacient platí. Je to preto, že v systéme je neporiadok, ktorý sa rieši len takou dymovou clonou a ďalším neporiadkom. Ideálne prostredie pre korupciu.

Ako riešiť korupciu, ale aj to, že pacient sa nevie domôcť svojich práv?

Pri spomínaných poplatkoch v ambulanciách nemusíme vymýšľať teplú vodu. Už roky sa tu iba rozpráva o jasnej definícii nároku pacienta, ktorý by obsahoval aj minimálne jednu bezplatnú diagnózu a liečbu pre každé ochorenie. Predstavte si, že každý z nás že má nárok na MR vyšetrenie do troch týždňov, inak môže ísť na náklady poisťovne do zahraničia alebo k nezmluvnému poskytovateľovi. Ak je to v zákone a pacient o tom vie, nebude dávať úplatok. Dnes radšej zaplatí alebo bude zháňať známych, lebo nemá istotu ničoho.

Hovoríte o pacientovi, ale ako zabrániť kauzám ako piešťanské CT?

Bez doktora Suchánka a zdravotnej sestry Kovačičovej, dnes už ocenených Bielych vrán, by kauza piešťanského CT skončila tak, ako mnohé iné. Za to im patrí vďaka a úcta, ale záchrana zdravotníctva nemôže ale stáť iba na takýchto ľuďoch. Ak skladník zodpovedá za zverený tovar, pokladníčka pri pokladni za zverenú hotovosť, prečo nezodpovedá riaditeľ nemocnice za nákupy a tie milióny eur, ktoré cez neho idú? Potrebujeme kolektívne orgány vo vedení nemocnice a vyššiu zodpovednosť riaditeľov. Tým zlepšime možnosť dohliadať na ich činnosť aj zo strany zamestnancov, ako v kauze piešťanského CT.

Vyššia zodpovednosť riaditeľov by tomu pomohla?

Keď som v roku 2010 nastúpil ako generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, našiel som tam po p. Zvolenskej stratu 120 miliónov eur. Poisťovňa stála pred nútenou správou a bola ohrozená zdravotná starostlivosť pre viac ako 2,8 milióna obyvateľov. Ak by sme ju vtedy nezachránili, celému manažmentu hrozil zákaz pôsobiť v manažérskej pozícii v zdravotníctve najbližších 10 rokov. Verte, že okrem profesijnej ambície niečo zmeniť nás aj toto motivovalo. Výsledok? Po páde vlády Ivety Radičovej sme po necelých dvoch rokoch p. Foraiovi odovzdali VšZP v zisku.

V čom je problém, že sa to nedeje plošne?

Za posledných 10 rokov sa objem peňazí v slovenskom zdravotníctve zdvojnásobil ale pacient to nepocítil. Jednoducho niečo robíme zle. Nepozeráme sa očami pacienta. Nie je to pritom také zložité. Ja sám som v roku 2009 stál pri rozhodnutí poisťovne garantovať ženám mamografické vyšetrenie do 10 dní. Bolo to vnímané ako niečo nové, neskôr to zaviedli aj ďalšie poisťovne. Alebo elektronické zdravotníctvo, teda Yeti slovenského zdravotníctva. Štát ho zavádza už viac ako 10 rokov a stálo nás to viac ako 50 mil. eur. Bol som pri zavádzaní „e-Healthu“ v súkromnom sektore a zaviedli sme ho za necelý rok. A viete koľko stál? Menej ako 3 milióny eur. Preto hovorím, dá sa to.

 

Kto je Mgr. MUDr. Marian Faktor

Marian Faktor pochádza z Kysúc, zo Starej Bystrice, je ženatý, má dve deti. Vyštudoval lekársku fakultu UK a neskôr právnickú fakultu. Svoju lekársku kariéru začal ako úrazový chirurg v nemocnici v Čadci, od roku 2005 pracoval v rôznych zdravotných poisťovniach. Je dlhoročný člen Zväzu kresťanských lekárov a zdravotníkov a autor vízie ZDRAVÁ SPOLOČNOSŤ, ktorá je aj programom KDH pre zdravotníctvo. V budúcoročných parlamentných voľbách bude kandidovať ako líder Žilinského kraja a expert hnutia pre zdravotníctvo.


Spracovávam ... Spracovávam ...