Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Vládny Smer-SD v zdravotníctve už len kúri a svieti

8.1.2015 | Opozícia a analytici už tradične zákon roka kritizujú a tvrdia, že bude menej.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť poukázala na riziká rozpočtu. „Pokles výdavkov v zdravotníctve sa zdá nerealistický v strednodobom horizonte," konštatovala. O 50 mil. eur sú podľa nej podhodnotené aj výdavky na zdravotnú starostlivosť. Podľa niektorých analytikov i opozičných poslancov nebol odvod za poistencov štátu zvýšený dostatočne a v zdravotníctve bude menej peňazí, čo sa prejaví na kvalite a dostupnosti starostlivosti, alebo sa budú nemocnice ďalej zadlžovať.

Nemiestny žart

„V tomto roku budú mať zdravotníci k dispozícii o 113 mil. eur menej ako v roku 2014, zvýšené mzdy nemocničných lekárov si vyžiadajú ďalších nekrytých 20 mil. eur," konštatoval analytik HPI MUDr. Tomáš Szalay, ktorý je ochotný staviť sa s P. Kažimírom, že straty nemocníc dosiahnu na konci tohto roka viac než 50 mil. eur. Prezidentka ZZP SR MUDr. Katarína Kafková konštatovala, že „rozpočet znamená zníženie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti, lebo dosah odvodovej úľavy sa nevykompenzoval v plnej miere". Združenie prepočítalo výpadok na zdravotných odvodoch na 230 mil. eur, čo je o 80 mil. eur viac, ako vyrátalo ministerstvo financií. „Práve táto suma bude chýbať na zdravotnú starostlivosť," upozornila K. Kafková.

Exminister financií Ivan Mikloš (nez.) upozornil, že „rozpočet je nereálny, bez skutočných reformných a ozdravných opatrení, deficit a záväzky po lehote splatnosti budú narastať". Ako dodal, „výdavky zdravotných poisťovní na zdravotnú starostlivosť by mali klesnúť o 3 percentá, čo je najvýraznejší pokles za posledné roky". Rozpočet podľa neho „neobsahuje žiadne opatrenia na zníženie výdavkov v zdravotníctve, takže realitou bude nie pokles dlhu, ale jeho rast, ktorý nie je v rozpočte vôbec zakomponovaný". I. Mikloš označil skutočnosť, že rozpočet nepredpokladá tvorbu nových dlhov v nemocniciach, za nemiestny žart.

Zdravotníci budú na tom horšie

Viliam Novotný (nez.) konštatoval, že „medziročný prírastok disponibilných zdrojov poisťovní na zdravotnú starostlivosť je 42 mil. eur". Kritizoval aj to, že v návrhu rozpočtu nebola zakomponovaná kompenzácia za 152 mil. eur výpadku zo zrušenia odvodov za nízkopríjmové skupiny. Navyše, ako pripomenul V. Novotný, „kým v minulom roku bola platba za poistencov štátu 1,204 mld. eur, tak v tomto v návrhu štátneho rozpočtu to bolo 1,129 mld. eur, teda vláda navrhla za poistencov štátu platiť o 75 mil. eur menej ako v roku 2014, to znamená, že je to 3,67 percenta". V. Čislák i P. Kažimír mu však oponovali, že je to 4,16 percenta, pretože 150-miliónovú kompenzáciu navrhol zdravotnícky výbor a plénum ju schválilo. Okrem toho reálny rozpočet by mal pozitívne ovplyvniť rast zamestnanosti, ktorý sa má medziročne zvýšiť o 11 000 osôb na úroveň 2 358 000, ale aj priemerná mesačná nominálna mzda, ktorá má medziročne vzrásť o 28 eur na 887 eur.

Vládni poslanci pripravili zdravotníkov a pacientov podľa experta KDH MUDr. Mariana Faktora o vyše 116 mil. eur, čo spolu s neriešením problému viac ako 400 mil. eur dlhu nemocníc, meškania DRG či eHealth ukazuje, že Smer-SD sa rozhodol na ministerstve zdravotníctva už iba „kúriť a svietiť". Ako dodal, „odvolávaním ministerky či ústavných činiteľov Smer-SD len zakryl fakt, že zdravotník a pacient na tom budú tento rok horšie".

„Tých viac ako 70 mil. eur je vrátane európskych peňazí a veľmi sa to oproti minulému roku nepretaví do platieb zdravotných poisťovní. Tam pôvodne išlo o 152 mil. eur menej pre započítanie odpočítateľnej položky pre nízkopríjmové skupiny a 152 mil. eur sa tam len pridalo," uviedol poslanec MUDr. Ivan Uhliarik (KDH). Ako zdôraznil, „finančná záťaž sa čoraz viac presúva na ekonomicky aktívnych poistencov. V tomto roku bude viac peňazí z toho, že odvedú viac, čím sa štát zbavuje svojej zodpovednosti".

„Smer-SD sa rozhodol na ministerstve zdravotníctva už iba „kúriť a svietiť". MUDr. Marián Faktor expert KDH

O autorovi| Pripravil Branislav Janík


Spracovávam ... Spracovávam ...