Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

VŠETKO O ROZPOČTE: Poslanci schválili zákon roka, deficit má klesnúť

21.11.2015 | Deficit verejných financií má v budúcom roku dosiahnuť úroveň 1,93 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2017 má dosiahnuť úroveň 0,42 % a v roku 2018 sa očakáva vyrovnané hospodárenie štátu.

Rozpočet pre zdravotníctvo kritizuje KDH aj organizácia pacientov

Budúcoročný rozpočet zdravotníctva nekryje podľa experta KDH pre zdravotníctvo Mariana Faktora ani už teraz plánované nové výdavky ako vyššie mzdy zdravotníkov. Nepáči sa mu, že vláda nechala zdravotníctvu krízový scenár z tohto roku. Myslí si, že na to, aby bolo v systéme dostatok peňazí, mal by štát platiť za svojich poistencov viac, a to 4,7 percenta z vymeriavacieho základu, namiesto schválených 4,3.

Upozorňuje, že rozpočet neráta s výdavkami na rozšírenie ochranného limitu na doplatky za lieky či vykompenzovaním odvodovej odpočítateľnej položky. Rozpočet podľa jeho slov nerieši ani financovanie zvyšovania miezd zdravotníkov, chýbať má polovica z potrebných 95 miliónov eur. „Ministerstvo by malo napísať rovno aj usmernenie pre riaditeľov nemocníc a lekárov, odkiaľ vziať druhú polovicu peňazí na zvyšovanie miezd,“ doplnil Faktor.

Podľa experta KDH na zdravotníctvo necháva minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) svojmu nástupcovi najväčšiu nášľapnú mínu v podobe dlhu štátnych nemocníc, blížiacom sa k pol miliarde eur. „Čo ak pretečie dodávateľom nemocníc trpezlivosť? Už dnes niektorí čakajú na splatenie faktúr aj 615 dní,“ poukázal Faktor.


Spracovávam ... Spracovávam ...