Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Súčasný model financovania zdravotníctva nevydrží dlho

10.9.2014 | Slovensko starne a ľudí ohrozujú chronické ochorenia. Liečba chronických pacientov je dlhodobá a drahá. Až 70% zdrojov v zdravotníctve ide práve tam. Podľa odborníkov súčasný model financovania nevydrží dlho.

Ďalší problém je, aby bola starostlivosť o pacienta koordinovaná. Ako zmeniť systém slovenského zdravotníctva? To je otázka, ktorú v našej krajine riešime už dlhé roky. Expert na zdravotníctvo KDH MariánFaktor nedávno ponúkol nový zdravotný plán.

moderátorka:
Elektronická zdravotná karta, žiadne dlhé čakanie na vyšetrenie ani na operáciu, vždy slušný prístup lekára k pacientovi. Možno o pár rokov to bude realita aj na Slovensku. Každý pacient raz bude mať svoj zdravotný plán. Vysvetľuje Marián Faktor.

MariánFAKTOR:
Tým našim cieľom je, aby pacient pocítil, že tá liečba je kvalitná, aby sa k nemu zdravotníci a celý systém správal s rešpektom a s úctou a zároveň, aby sme ochránili jeho peňaženku.

moderátorka:
Podľa Faktora lekári špecialisti, ktorých navštevuje jeden pacient by mali navzájom spolupracovať.


MariánFAKTOR:
Zdieľať informácie o pacientovi. Na druhej strane v systéme by sme mali mať účinné nástroje na motiváciu pacienta. Podporovať ho, aby sa správal zodpovedne k vlastnému zdraviu. Sankciou pre nezodpovedného pacienta je to, že nedostane tie prilepšenia.

moderátorka:
Lekári by mali byť v novom systéme odmeňovaní jednotlivo.


MariánFAKTOR:
Oni majú byť odmeňovaní aj na základe výsledkov a kvality liečby.

moderátorka:
Hoci o zmene v zdravotníctve sa hovorí dlho, ani len projekt e-Health ešte u nás nefunguje. Zdravotnému plánu, ktorý predložilMariánFaktorfandí aj analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute.


Tomáš SZALAY, Health Policy Institute:
Žiadne iné systémové riešenia som zatiaľ nevidel a nepočul. Koniec koncov toto, čo nazýva zdravotný plán, my nazývame nominálne poistné. Pred troma rokmi sme k tomu zverejnili prvý dokument, čiže sme povedzme na tej istej vlnovej dĺžke, pokiaľ ide o túto tému.


Štefánia KAČALKOVÁ ŠTEFANČÍKOVÁ, redaktorka:
Štefánia Kačalková Štefančíková, Rádio Lumen.


Spracovávam ... Spracovávam ...