Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Sme priemerní. Máme byť spokojní?

26.3.2015 | NÁZORY: MUDr. Marian Faktor, expert KDH pre zdravotníctvo

Slovensko prevádzkuje priemerný zdravotný systém v Európe. Tvrdí to švédska nezisková organizácia Health Consumer Powerhouse, ktorá sa už desaťročie snaží rok čo rok vyskladať rebríček zdravotných systémov, najústretovejších k pacientom.

Slovensko prevádzkuje priemerný zdravotný systém v Európe. Tvrdí to švédska nezisková organizácia Health Consumer Powerhouse, ktorá sa už desaťročie snaží rok čo rok vyskladať rebríček zdravotných systémov, najústretovejších k pacientom.

Čím neskôr, tým ťažšie

Rebríčku sa venovali aj médiá, vrátane ZdN. Potom sa po ňom zľahla zem, pretože ho prevalcovali zaujímavejšie témy ako rušenie poplatkov u lekárov a bájne vyjadrenia doktora Petra Liptáka o daroch pacientov, ktoré, mimochodom, podľa mňa ublížilo mnohým lekárom.
Rád by som sa však k rebríčku vrátil. Sú tam zaujímavé a dôležité pasáže. Dôležité pre slovenské zdravotníctvo, pacientov aj lekárov a zdravotníkov, ktorí v ňom pôsobia nielen teraz, ale budú liečiť a zachraňovať chorých aj o päť, desať, pätnásť rokov. Verím, že to chcú robiť v kvalitných podmienkach, s modernými prístrojmi, adekvátnym ohodnotením za kvalitu a v transparentnom, férovom a predvídateľnom prostredí. A, samozrejme, s čo najlepšími výsledkami. Nie je to tak dávno, čo som aj ja pracoval v nemocnici v Čadci ako lekár. Takto nejako som si predstavoval optimálne prostredie na prácu.
Späť k rebríčku švédskej neziskovky. Chytím sa slova priemerný. Je to dobré vysvedčenie? Zlé? Máme byť spokojní? Alebo sa máme pozrieť na tých najlepších a uvažovať, čo nám chýba, aby sme sa tam dostali tiež? Myslím si, že ak by sme sa nateraz uspokojili s tým, že nie sme najhorší, ešte nejaký čas by sa nič závratné nestalo. Veď nás dokonca Škandinávci aj za niečo pochválili - práva pacientov, lieky.
Ako vždy, každá minca má dve strany. Obávam sa, že tá odvrátená nám nedovolí sa uspokojiť a skôr či neskôr nás dobehne. Lenže to už budú potrebné zmeny trvať dlhšie, budú ťažšie, komplikovanejšie a budú stáť viac peňazí. Hlavne - zbytočne stratíme drahocenný čas, ktorý už chorým nikto nevráti.

Nájdime konečne odvahu

Najviac bodov sme stratili pri porovnávaní výsledkov zdravotnej starostlivosti a rozsahu poskytovaných zdravotných služieb. Máme horšie než priemerné výsledky v úmrtiach na kardiovaskulárne ochorenia, CMP, v prežívaní onkologických pacientov, počte transplantácií obličiek, výskyte depresií, dlhodobej starostlivosti o seniorov. V porovnaní s úspešnejšími krajinami strácame zbytočné roky života. Veď 50-ročného Slováka čaká len 10 rokov kvalitného života v zdraví, kým priemer Európanov sa blíži k 18 rokom.
Viem, odpoveď by mohla byť, aby sme dali na zdravotníctvo viac peňazí. Lenže to vôbec nemusí pomôcť. Neospravedlňujme nízku kvalitu nedostatkom zdrojov, dá sa odvodiť zo záverov Heatlh Consumer Powerhouse. Dôležitejšie než peniaze (aj keď treba aj tie, samozrejme) sú transparentnosť, otvorenosť, boj proti korupcii a viera, že vzdelaný pacient dokáže lepšie spolupracovať s lekárom a robiť veľké veci. Legitímna otázna znie, ako to dosiahnuť.

Napríklad takto

Slovensko má dobrý základ, no nekorešpondujú s tým výsledky pri liečbe pacientov. Zdravotná starostlivosť je nastavená na riešenie akútnych problémov, nie na prevenciu a liečbu chronických ochorení. Napriek dennodennej snahe lekárov a zdravotníkov si dovolím tvrdiť, že nemáme na chronické ochorenia účinný recept. Nestačí, že sa lekári a sestry individuálne snažia robiť svoju prácu najlepšie. Musia sa zapojiť ďalší. Chronické ochorenia sa nedajú úspešne riešiť bez aktívnej účasti pacienta a jeho odmeny alebo sankcie za to, ako sa k zdraviu či k chorobe správa. Takisto je nevyhnutnosťou integrácia starostlivosti o chronikov a lepšie možnosti pre lekárov, napr. aby mohli zdieľať o pacientovi jeho medicínske dáta a tak lepšie spolupracovať pri jeho liečbe.
Poisťovne by sa mali viac starať o pacientov, motivovať ich k zodpovednému správaniu, prinášať im rôzne zdravotné plány, pomáhať im orientovať sa v systéme. A lekárov by mali odmeňovať za to, že ich pacient je rýchlo a dobre diagnostikovaný, vďaka liečbe stabilizovaný a bez komplikácii, trebárs aj preto, lebo schudol, prestal fajčiť a dodržuje diétu. Nie je to práca na mesiace, ale na roky. Krajiny, ktoré sú medzi najlepšími, robili tieto zmeny viac ako dve desaťročia. Výsledky sa ukázali. Inšpirovať sa máme kde, už len aby sme na Slovensku našli odvahu a naštartovali potrebné zmeny. Potrebujeme ich čo najrýchlejšie.

O autorovi| MUDr. MarianFaktor, expert KDH pre zdravotníctvo


Spracovávam ... Spracovávam ...