Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Slovensko - Poctivý pacient zarobí

6.9.2014 | Pozná to každý z vás. Rozpadajúce sa nemocnice, frustrovaní lekári a zdravotné sestry, pacienti, ktorí platia stále viac a viac, no a štát, ktorý platí stále menej.

Opozícia je presvedčená, že slovenské zdravotníctvo smeruje k jednému veľkému problému. KDH teraz navrhuje reformu, ktorá má byť motivačná a tipujete správne. Motiváciou majú byť peniaze. Samotní pacienti sú však skeptickí.

Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka:
Analytici sa zhodujú, ak do pár rokov nepríde zmena, zdravotníctvo skolabuje. A v nemocniciach v nás nebude mať kto ani za čo ošetriť.


Tomáš SZALAY, analytik HPI:
Dlhy nemocníc rastú, zdravotníci sú nespokojní, frustrovaní, majú chuť odísť do zahraničia. A tento stav sa postupne bude prehlbovať.


MariánFAKTOR, expert KDH pre zdravotníctvo:
Do 3 maximálne 5 rokov dôjde k zhoršeniu kvality.


Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka:
Málo peňazí, neefektívnosť, korupcia, neochota, či frustrácia. To sú základné body vedúce už roky do zdravotníckeho pekla. Vyhnúť sa mu môžeme údajne len veľkou zmenou v systéme. Reforma by mala priniesť novinku, ktorá je známa ja vo svete. A je ňou zdravotný plán. Zdravotný plán je jednoduchý systém, pritom zásadný. Ochoriete, pôjdete k lekárovi, ten vám vystaví zdravotný plán. Teda zoznam toho, čo musíte urobiť, čo musíte dodržiavať, ale aj zoznam toho, kam máte ísť, o koľkej, ako často. Zároveň zdravotný plán dostanete podľa vašej potreby buď napísaný, vytlačený, alebo pre mladšie ročníky v mobile či aplikácii. Zároveň zdravotný plán počíta s tým, že bude pacienta motivovať. A to napríklad aj finančne.


MariánFAKTOR, expert KDH pre zdravotníctvo:
Znižujú sa doplatky pre pacientov, získava kredity za dobré, dobré správanie, ktoré môže použiť na zľavu v lekárni, alebo keď si kupuje tovary a služby, ktoré zlepšujú ten zdravotný štýl.


Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka:
A motivovať chce aj lekárov a zdravotné sestry.


Tomáš SZALAY, analytik HPI:
Zmena tých platobných mechanizmov na platbu za výsledok, za zlepšenie stavu pacienta, je spôsob ako tých zdravotníkov vtiahnuť do hry, do zdravotného plánu.


Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka:
Takže by mohli viacej zarábať, ak budú mať zdravších pacientov?


MariánFAKTOR, expert KDH pre zdravotníctvo:
Presne tak.


Dušan ZACHAR, analytik INEKO:
Je dobré, že nieto prichádza s nejakou víziou, o ktorej treba diskutovať, vychytať muchy a z prvého počutia to nevyzerá úplne nelogicky.


Radoslav HERDA, OZ Slovenský pacient:
Sú to veci, ktoré v zahraničí fungujú.


Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka:
Pred zavedením zdravotného plánu je treba urobiť mnoho zmien, na ktoré zdravotníci čakajú už roky rokúce. Aj preto sú niektorí k tejto reforme naozaj skeptickí.


Radoslav HERDA, OZ Slovenský pacient:
Pokiaľ nebude definovaný nárok zo zdravotného poistenia a nebude nejaký /nezrozumiteľné/, alebo nebudú tie informácie integrované, tak tomuto neverím.


Mária ÖLVEDYOVÁ, redaktorka:
Mária Ölvedyová, televízia JOJ.


Spracovávam ... Spracovávam ...