Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

SR potrebuje podľa Faktora systémové zmeny, nie balíčky

1.1.2016 | Sociálne balíčky by mali byť podľa Mariána Faktora z KDH adresné. Vracanie doplatkov za lieky, ktoré je súčasťou druhého sociálneho balíčka vládnej strany Smer-SD, znamená podľa neho menej peňazí na ostatnú zdravotnú starostlivosť.

Slovensko skôr ako sociálne balíčky potrebuje v zdravotníctve systémovú zmenu. Konštatoval to pre agentúru SITA expert na zdravotníctvo v KDH Marián Faktor.

“Ak, sociálne balíčky, tak adresne, teda pre tých, ktorí to skutočne potrebujú. Vracanie doplatkov za lieky znamená menej peňazí na ostatnú zdravotnú starostlivosť, preto vracať tieto doplatky za lieky aj deťom, ktorých rodičia zarábajú niekoľko tisíc eur, nie je správne,” zhodnotil.

Podľa Faktora samotný fakt, že za štyri roky sa neurobila žiadna systémová zmena v zdravotníctve v prospech pacienta alebo systému, ukazuje, že rezort buď nie je prioritou Smeru, alebo nemá na to odborné kapacity. “A to je veľmi zlé, pretože je to oblasť, kde ide o zdravie a život ľudí, kde alibistická politika má priamy dopad na zdravie a životy ľudí,” poukázal expert na zdravotníctvo.

Smer-SD deklaruje ďalšie zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov v prípade, ak sa dostane po voľbách do vlády. Opatrenie bude súčasťou tretieho sociálneho balíčka, pričom by si malo vyžiadať 90 miliónov eur.

“Je nešťastie, ak sa sociálna politika rieši na úkor zdravotnej starostlivosti. Ak vláda chcela zvýšiť príjmy nízkopríjmových skupín, mala to robiť cez sociálnu oblasť. Zobrať peniaze z verejného zdravotného poistenia, ktoré je určené na liečbu chorých, je silná káva,” uzavrel Faktor.


Spracovávam ... Spracovávam ...