Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Radičová: Zase sme čiernou dierou

13.10.2015 | Prečítajte si úryvok exkluzívneho rozhovoru s Ivetou Radičovou z Denníka N. Pani ex-premiérka spomína aj aká bola situácia vo VŠZP, keď do nej na post riaditeľa nastupoval Marian Faktor.

Sledujete náhle zbohatnutia nominantov Smeru v zdravotníctve?

Sledujem, ako sa nestala kauza vo vojenskom spravodajstve, nástenkový tender, ako idú do stratena kauzy emisie a mnohé veľké problémové korupčné kauzy, ako trestné oznámenia, ktoré boli podané, sú niekde založené alebo neviem, čo sa s nimi udialo. Sledujem, ako opäť a naďalej inštitúcie, ktoré by mali riešiť korupciu, zlyhávajú. Stále viac sa blížim k presvedčeniu, že zmena systému a zákonov vôbec nestačí, že s tým bez odhodlaných ľudí na daných miestach nepohneme. Je to v obrovskom osobnom nasadení a to nie je možné bez podpory verejnosti.

Keď ste boli premiérkou, tak vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni bol človek z Penty Marián Faktor z Dôvery, aj všetky kľúčové posty na ministerstve mali ľudia z Dôvery. Dá sa zdravotníkom čudovať, keď si myslia, že je jedno, kto vládne, že si tento rezort len pohadzujú finančné skupiny?

V Dôvere je poistených vyše milióna poistencov, aj ja. Pán Faktor bol zamestnancom pobočky Dôvery v Žiline, nebol ani v predstavenstve, ani v dozornej rade, ani akcionárom. Dostal Všeobecnú z krízového manažmentu nútenej správy. To by mali dať všetci zamestnanci Dôvery výpoveď a mali by odísť všetci jej poistenci? Keď rozhodujete o obsadzovaní miest, študujete životopisy, kto kde pracoval, ale myslím, že je potrebné zvážiť najmä jeho pozíciu, ktorá s privatizáciou nesúvisela. Len aby nám potom zostali nejakí, ktorých na tie miesta budeme vedieť obsadiť. Keď som hľadala človeka za šéfa SIS, to boli dni a hodiny. Tí, o ktorých som mala záujem, mi veľmi slušne a taktne povedali, že oni do tých štruktúr nejdú.


Spracovávam ... Spracovávam ...