Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Prehral zdravý rozum

19.3.2015 | Zrušením poplatkov priame platby v ambulanciách nezmiznú.

Opätovné schválenie kontroverznej novely zákon 577/2004 považuje opozičné KDH za chybu, ktorá sa pacientom vráti ako bumerang. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa opäť zvíťazila politická poslušnosť poslancov Smeru-SD nad odbornosťou a zdravým rozumom. „Novela je dôkazom toho, že ani po trojročnom vládnutí Smer-SD nemá jasnú koncepciu smerovania zdravotníctva. Nejednoznačnosť zákona a diametrálne odlišné výklady jeho častí ešte pred jeho uvedením do praxe prinesú množstvo problémov, ktoré bude treba dodatočne riešiť," povedal J. Figeľ, podľa ktorého vládni poslanci strkajú pred skutočnými problémami zdravotníctva hlavu do piesku.
Podľa MUDr. Mariána Faktora, experta KDH pre zdravotníctvo, poslanci Smeru-SD nevyužili druhú šancu na to, aby priniesli efektívne riešenia pre pacientov. „Zákon bolo potrebné prijať po dôkladnej analýze prostredia a dosahov, ktoré v dôvodovej správe chýbali. Namiesto zamyslenia sa nad odbornými argument mi prezidenta poslanci zvolili populistickú stratégiu zákazu vyberania poplatkov, ktorý neprinesie nič dobré ani systému, ani pacientom," uviedol M. Faktor. Podľa neho zrušením poplatkov priame platby v ambulanciách nezmiznú, ale budú fungovať v iných formách naďalej.
Za východisko považuje M. Faktor jasné definovanie nárokov pacienta, vyplývajúc z verejného zdravotného poistenia a určenie jednoznačných pravidiel na vyberanie akýchkoľvek poplatkov nad tento rámec tak, aby sa nemohli obchádzať a zneužívať v neprospech pacienta. „Zavedením limitov na doplatky je zároveň potrebné chrániť pred nadmernou finančnou záťažou najmä sociálne slabších, zdravotne ťažko postihnutých obyvateľov a dôchodcov," uviedol M. Faktor.

***

Namiesto zamyslenia sa nad argumentmi prezidenta poslanci zvolili populistickú stratégiu. Marián Faktor


Spracovávam ... Spracovávam ...