Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Politické strany pred voľbami: Takto chcú zachrániť zdravotníctvo

15.1.2016 | Majú veľké plány. Slovenské zdravotníctvo čelí už viac ako dva roky zvýšenej kritike a ľudom začína dochádzať trpezlivosť. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami sa tak čoraz častejšie vynárajú otázky týkajúce sa zmien v našich nemocniciach. Čo kandidujúce strany, ktoré by sa mohli dostať do parlamentu, pripravujú v našom najohrozenejšom sektore?

Na čo sme sa pýtali

1. Zmeníte stravu v nemocniciach?

2. Ako chcete zlepšiť kontrolu financií v nemocniciach?

3. Akú zmenu urobíte v zdravotníctve ako prvú?

4. Zvýšite plat lekárom a zdravotným pracovníkom?

5. Ako chcete zabrániť úplatkom v nemocniciach?

6. Znížite dane za lieky?


Je choroba na Slovensku luxusom? Pacienti sa boja o vlastné životy

KDH Marián Faktor

1. Je potrebné sa jej venovať

2. Zavedieme osobnú zodpovednosť manažmentu nemocníc. Počítame aj s vytváraním kolektívnych kontrolných orgánov, v ktorých budú mať zastúpenie ich zamestnanci.

3. Zavedieme osobnú zodpovednosť manažmentov nemocníc. Rovnako do roka plánujeme spustiť eHealth (elektronické zdravotníctvo pozn. red.).

4. Zvyšovanie miezd má byť naviazané na tvorbu pridanej hodnoty pre pacientov a zvyšovanie kvality starostlivosti. Ak je pacient spokojný, malo by to priniesť viac peňazí pre jeho lekára a sestričku.

5. V prvom rade jasnou a zrozumiteľnou definíciou nároku pacienta a garanciou ich vymožiteľnosti. A v neposlednom rade informovanosťou pacientov.

6. Zavedieme ochranný limit na doplatok za lieky vo výške maximálne 1 eura mesačne, najmä pre sociálne znevýhodnené skupiny, seniorov a ZŤP.


Spracovávam ... Spracovávam ...