Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Po desiatej záverečná! Lekárska komora chce zrušiť nočnú pohotovosť

12.11.2014 | Tak tomu sa povie riadna rana pre pacienta! Lekárska komora navrhla, aby pohotovostná služba fungovala len do 22. hodiny večer.

Ak neskoro v noci budeme potrebovať ošetrenie, máme sa dopraviť na urgentný príjem do nemocnice. Ten však nie je v každom špitáli!

Návrh obmedziť pohotovosť oznámili zástupcovia Slovenskej lekárskej komory včera, no takúto požiadavku vzniesla v minulosti aj Asociácia súkromných lekárov. Ako ho obhajujú? Prezident lekárskej komory Marian Kollár tvrdí, že skrátenie ambulantných hodín na pohotovosti ochráni lekára pred prepracovaním a zároveň pacienta pred prípadnými neúmyselnými chybami vyčerpaného doktora.

Ďalším dôvodom na obmedzenie ordinačného času je podľa neho fakt, že po desiatej hodine večer evidujú ambulantné pohotovosti málo pacientov.

„A v prípade závažných stavov sú aj tak odosielaní do nemocníc,“ argumentoval Kollár. Kto nám však pomôže pri zdravotných ťažkostiach, ak nás zaskočia po desiatej večer?

Podľa návrhu lekárskej komory sa má pacient od 22. hodiny až do 7. hodiny rána nasledujúceho dňa obracať na ústavnú pohotovostnú službu v nemocnici. Urgentný príjem však nie je v každom nemocničnom zariadení a takisto nie každé mesto má svoju nemocnicu. Cesta za naliehavou pomocou sa teda môže poriadne skomplikovať!

Lekárska komora to však vidí inak. Skrátenie pohotovosti vraj bude pre chorých skôr výhodou.

„Technické vybavenie a personálne zabezpečenie záchraniek aj ústavnej pohotovostnej služby umožní vytvoriť možnosť na kvalitnejšie vyšetrenie pacientov,“ mieni Zuzana Teremová, členka prezídia komory.

Ministerstvo zdravotníctva: Sme proti, takto to nepôjde

Ministerstvu zdravotníctva sa návrh obmedziť lekársku pohotovosť nepozdáva. „Lekárska komora sa rozprávala o riešení pohotovosti ešte s exministerkou zdravotníctva a na týchto rokovaniach bol aj terajší minister Viliam Čislák, vtedy ako štátny tajomník. Komora však vtedy zverejnila iba hrubý rámec. S návrhom, s ktorým vyšli teraz, aby boli pohotovosti otvorené len do 22. hodiny, ministerstvo nesúhlasí. Absolútne odmietame, aby sanitky z rýchlej zdravotníckej pomoci riešili pacientov, ktorí typom svojho ochorenia patria na klasické pohotovosti. Takýmto spôsobom sa to určite nedá vykryť. Rýchla zdravotnícka pomoc je totiž určená len pre akútnych pacientov. Ministerstvo zdravotníctva bude hľadať iné vhodné riešenie pre lekársku službu prvej pomoci.“

Urgent rieši iné ako pohotovosť

Nápad zamknúť o desiatej večer lekársku pohotovosť a chorých presunúť na urgentný príjem do nemocnice sa nepozdáva ani samotným špitálom. Tie prijímajú pacientov v akútnom stave.

Pohotovosti, na ktoré dnes chodíme, majú oficiálne označenie Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých alebo pre deti a dorast. Táto zdravotnícka služba pokrýva všeobecnú lekársku pohotovosť, neakútne stavy.

Nemocnice, naopak, zabezpečujú špecializovanú lekársku službu pacientom. Lekári na centrálnych príjmoch nemocníc ošetrujú chorých, ktorí si vyžadujú urgentnú starostlivosť alebo priamo hospitalizáciu.

Návrh, aby pohotovosti o 22. hodine zatvorili svoje ambulancie, sa ani trochu nepáči tým, čo zastupujú záujmy pacientov.

Petr Kučera, prezident Asociácie na ochranu práv pacientov SR:

„To bude zlé, myslím si, že pacientov to ohrozí na živote. Podľa môjho názoru by mali pohotovosti fungovať tak ako doteraz. Slovensko je predsa len rozložené do regiónov. A pre niektorých ľudí by sa potom zhoršila dostupnosť zdravotnej starostlivosti. S argumentom prezidenta Kollára, že prepracovaný lekár môže urobiť chybu pri vyšetrení, súhlasím. No pátral by som aj po ostatných príčinách, prečo chcú pohotovosti po desiatej večer zatvoriť. Pravdepodobne im ide o financovanie.“

Radoslav Herda, zástupca Občianskeho združenia Slovenský pacient:

„Bude tým ohrozený pacient, no len v menšej miere. Napríklad pri nozokomiálnych infekciách zomiera oveľa viac ľudí. Bolo by lepšie sústrediť sa na podstatnejšie, citlivejšie témy. Téma pohotovosti v tomto zmysle je podľa mňa minoritná. Podľa mojich informácií sanitky budú aj naďalej fungovať.“

***

Súhlasia s návrhom politici?

MUDr. Jozef Valocký, člen zdravotníckeho výboru (Smer): „Nepoznám ten návrh a nerozmýšľal som ešte o tom. Treba sa nad tým zamyslieť, ako by sa to riešilo. Na túto zmenu potom treba nastaviť aj systém a financovanie. Skutočne vám neviem takto narýchlo odpovedať.“

MUDr. Marián Faktor, expert KDH pre zdravotníctvo: „Skrátenie pohotovosti do 22. hodiny by nebolo vhodné pre všetky regióny Slovenska. S plošným zatvorením ambulancií po desiatej večer nesúhlasím. V niektorých okresných mestách by sa však ordinačné hodiny na pohotovosti mohli takto skrátiť.“

Poslanec Ivan Uhliarik, exminister zdravotníctva (KDH): „Vzhľadom na to, že pacient môže potrebovať lekára aj po desiatej hodine večer, mala by byť pohotovosť k dispozícii aj po tomto čase. Sú mestá, kde nie je nemocnica a žije tam mnoho ľudí, ktorí môžu potrebovať lekára.“


Spracovávam ... Spracovávam ...