Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Platby chcú prezliecť

19.3.2015 | Lekári skúmajú, ako si zachovať príjmy zo zrušených poplatkov

Poplatok za prednosť navrhol župan, ktorého kraj ho má najvyšší.
BRATISLAVA. Až o pätinu príjmov môžu prísť lekári po 1. apríli, keď začne platiť zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý ruší mnohé doterajšie poplatky. Lekári odhadujú, že plošný zákaz poplatkov spôsobí výpadok príjmov na úrovni asi 20 percent, vysvetľuje expert KDH na zdravotníctvo Marián Faktor. Lekári preto skúmajú niekoľko legálnych spôsobov, ako neprísť o príjem zo zrušených poplatkov.
Najviac bude lekárom chýbať poplatok za prednostné vyšetrenie. Nielen gastroenterológ Jozef Klucho vraví, že je možné objednávať pacientov za poplatok na presnú hodinu mimo ordinačných hodín.
Poplatok navrhol zrušiť žilinský župan Juraj Blanár (Smer). Jeho župa ho má však najvyšší zo všetkých.

Zákaz poplatkov podľa lekárov znamená výpadok približne 20 percent príjmov. Marián Faktor, KDH

Už teraz je niekoľko spôsobov, ako v súlade so zákonom neprísť o príjem zo zrušených poplatkov

Súkromné zdravotné poisťovne nevylučujú, že lekárom zvýšia platby pre výpadok príjmov z poplatkov.
BRATISLAVA. Približne 20 percent. Taký by mal byť podľa odhadov lekárov výpadok ich príjmov v ambulanciách po prvom apríli, keď vojde do platnosti zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý ruší niektoré poplatky.
Lekári preto dumajú, ako neporušiť zákon a zachovať si príjem zo zrušených poplatkov. Je niekoľko spôsobov ako to urobiť.
Peniaze od poisťovní
Prvou možnosťou je „žiadať kompenzáciu od zdravotných poisťovní,“ vysvetľuje bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marián Faktor (KDH).
Rokovaniam s lekármi o tejto téme sú otvorené skôr súkromné zdravotné poisťovne. „Rokujeme so zástupcami lekárov,“ reaguje na to Branislav Cehlárik z Dôvery. Hovorkyňa Unionu Judita Smatanová rokovania tiež potvrdzuje. Dodáva však, že ak sa náklady na zdravotnú starostlivosť v jednej časti zvýšia, v inej sa musia znížiť. Najväčšia a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) s lekármi o zvýšení platieb pre zrušené poplatky neplánuje rokovať.
„VšZP nemá pre rok 2015 vo svojom rozpočte zahrnutú nijakú kompenzáciu výpadku poplatkov za prednostné vyšetrenie,“ vraví jej hovorkyňa Petra Balážová.
Poplatky za isté diagnózy
Druhou možnosťou je podľa Faktora výber poplatkov za neprioritné diagnózy. Medzi ne podľa nariadenia vlády z roku 2004 patria napríklad interrupcia, vyšetrenie alkoholu v krvi alebo psychoterapia. Pacient bude chcieť CRP vyšetrenie, ktoré mu lekár nebude môcť spoplatniť, uvádza príklad Tomáš Szalay, výkonný riaditeľ Health Policy Institute. No ponúkne mu k tomu psychoterapiu po výkone „a do pokladne naťuká štyri eurá za ňu“, vraví.
Kreatívna dobrovoľnosť
Ďalšie riešenie podľa lekárov ponúkol minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer). Gynekológ má zmluvu s poisťovňou, ale nie na sonografické vyšetrenie. Minister na začiatku marca povedal, že lekár v takom prípade nebude môcť žiadať úhradu, ale pacient bude môcť dobrovoľne súhlasiť s tým, že si za výkon zaplatí sám.
Stačí, keď pacient podľa Szalaya podpíše žiadosť, že „zodpovedne, slobodne, pri plnom vedomí bez nátlaku zaplatí lekárovi“.
Jeden lekár, dve eseročky
Gynekológ s nezazmluvneným vyšetrením na sonografe je dobrým príkladom aj pre ďalšiu možnosť. Na úkony, na ktoré má zmluvu s poisťovňou, bude mať jednu eseročku a na tie, ktoré nemá, druhú. V momente, keď pacient bude podľa Szalaya potrebovať od lekára výkon, ktorý nemá zazmluvnený, môže mu ponúknuť, že ho urobí ako predstaviteľ druhej eseročky za peniaze.
V situácii, keď bude zrušené prednostné ošetrenie a na sono by pacient musel inde čakať, môže byť preňho podľa analytika zaujímavé radšej si ho zaplatiť.
Poplatok cez prostredníka
„Výber poplatkov cez sprostredkovateľa, ktorý nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ uvádza ďalšiu možnosť Faktor.
Sprostredkovateľom podľa Szalaya môže byť tzv. manažér pohybu osôb po budove, v ktorej sídli lekár. Takýto človek bude pri vstupe do budovy od pacientov vyberať napríklad dve eurá.
Prednosť po ordinácii
„Jednou z možností je spoplatnené objednanie na termín mimo ordinačných hodín,“ uvádza ďalšiu možnosť gastroenterológ Jozef Klucho z Nových Zámkov.
Szalay si však myslí, že to legálne nie je možné, lebo objednávanie je súčasťou výkonu v ordinačných hodinách či mimo nich.

Fakty Ako neprerobiť

- získať viac peňazí od poisťovní

- výkony zadarmo účtovať so spoplatnenými výkonmi

- dobrovoľná platba za nezazmluvnený výkon

- na nezazmluvnené výkony si založiť extra eseročku

- poplatky vyberať cez nezdravotníckeho sprostredkovateľa

- objednanie na čas mimo ordinačných hodín.


Spracovávam ... Spracovávam ...