Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Očami MUDr. Mariana Faktora

3.9.2015 | Povinné protikorupčné školenia - takýto tromf vytiahlo v boji s korupciou ministerstvo zdravotníctva. Každý zdravotník, je jedno či sestra, lekár, sanitár alebo laborant, by mal získať osvedčenie o absolvovaní takéhoto vzdelávania na SZU. V opačnom prípade nebude smieť vykonávať zdravotnícke povolanie.

Kde na ministerstve čerpajú tieto nápady, nevedno. Je to však ďalšie protikorupčné pseudoriešenie. Spomeňme napríklad nedávne zriadenie protikorupčných e-mailových adries v štátnych nemocniciach. Na ktoré, podľa predpokladu, nikto nič neposiela.

Chce to veľa trúfalosti, povedať sestrám, že síce nebudú mať vyšší plat, ale musia si zaplatiť za protikorupčný kurz. Pritom kauzám, ako je predražené piešťanské CT či luxemburské stravovacie služby v nemocniciach, by ani najúčinnejšie školenie na svete nezabránilo. Školiť v protikorupčnom správaní by sa totiž nemuseli riaditelia, šéfovia nákupu ani ministerskí úradníci. Nie sú zdravotnícki pracovníci, na nich sa návrh zákona nevzťahuje. Povinné protikorupčné vzdelávanie je výsmechom do tváre stotisíc slovenských zdravotníkov, ktorí to môžu právom cítiť ako verejné vyslovenie nedôvery.

Iróniou je, že návrh sledoval naplnenie Akčného plánu na posilnenie SR ako právneho štátu, ktorý pritom zásadne porušil. Akčný plán totiž zaväzuje ministerstvá vypracovať vecný zámer - ešte pred predložením návrhu zákona do pripomienkovania - ktorý by mal byť výsledkom širokého dialógu so všetkými zainteresovanými subjektmi. No a povinné protikorupčné vzdelávanie sa do zákona dostalo až po pripomienkovom konaní. A bez akejkoľvek diskusie. Pochopiteľnou reakciou na návrh zákona bola búrka nevôle. A pod týmto tlakom ministerstvo ustúpilo, kontroverzné ustanovenie zo zákona stiahlo. Víťazstvo zdravého rozumu, dá sa povedať. Zatiaľ. Ministerstvo návrh len odložilo. Bude sa zdravý ro zum musieť opäť brániť?


Spracovávam ... Spracovávam ...