Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Nové nemocnice sme už mohli mať

3.12.2015 | Za tridsať rokov sa toho môže zmeniť veľmi veľa. Porovnajte si telefón v roku 1985 a dnes. Pred pol rokom sme mnohí ani len netušili, akou tému budú migranti.

Uveriteľná garancia?

Ako bude vyzerať svet o tridsať rokov? Ako bude vyzerať Európska únia? Akou menou budeme platiť? Koľko by ste boli ochotní staviť na svoju prognózu, ako bude fungovať ekonomika, zdravotníctvo a medicína v roku 2045?

A teraz si predstavte, že idete uzavrieť zmluvu za 6,3 mld. eur na tridsaťročné prevádzkovanie najväčšej univerzitnej nemocnice. Riziká spojené s pripravovaným PPP projektom novej univerzitnej nemocnice v Bratislave sú obrovské. Podľa poradcu je projekt nerealizovateľný bez dodatočných štátnych peňazí. Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v spolupráci s tým istým poradcom, ale pred verejnosťou sa tvári, že štát nebude investorovi platiť žiadnu platbu za dostupnosť. Prečo? Nie je to fér, ale politický to lepšie znie. Som presvedčený, že bez dotácie sa projekt nedá uskutočniť. A za zatvorenými dverami to vie podľa mňa aj samotné ministerstvo.

Účasť štátu v projekte PPP spočíva buď v štátnych zárukách (garancia ceny a rozsahu) alebo v štátnom dofinancovaní (platba za dostupnosť). Ak vynecháme politické omáčky, platí rovnica - čím konkrétnejšie a uveriteľnejšie budú štátne garancie, tým menej budeme doplácať. No platí to aj naopak. Miera rizika, a teda predraženie projektu sa zvyšuje s neurčitosťou štátnych garancií. Viete si predstaviť garanciu štátu na tridsať rokov, ktorá bude uveriteľná? Je takmer jedno, koľko stojí výstavba nemocnice. Pointa je v následnej prevádzkovej efektívnosti. Zdajú sa vám nasledujúce príklady povedomé?

Lekár z oddelenia musí pri ceste do príjmovej ambulancie prejsť pol nemocnice, pacient na CT vyšetrenie musí ísť v rámci areálu nemocnice sanitkou, každé oddelenie má svoju JIS a traumatológ musí riešiť aj kardiálne dekompenzovaného pacienta, ku ktorému volá špecialistov z opačného konca nemocnice, lekár čaká na výťah, lebo dva nefungujú a ostatné sú plné, pretože je čas návštev.

Dopadne to zle

Je preto nesmierne dôležité, aby sa budova modernej špičkovej nemocnice prispôsobila optimálnym procesom a medicínskym činnostiam. Nie naopak. Zahraničné skúsenosti hovoria jasnou rečou - najskôr ľudia, medicína, procesy až potom budova. Žiaľ, v harmonograme PPP projektu je na to vyhradených len pár mesiacov. Čiže plán je - najskôr budova, potom ľudia. Nevyhnutným výsledkom budú kompromisy. Na úkor výslednej efektivity, ktorú slovenskému zdravotníctvu vyčítajú všetky štatistiky.

Druhým problémom novej univerzitnej nemocnice bude transformačný proces. Presun medicínskych činností, výučby, ľudí, kompetencií. O tom zatiaľ po dvojročnej práci na PPP projekte zo strany ministerstva zdravotníctva nepadlo ani slovo. Aj preto tento projekt zle dopadne.

Existujú dve lepšie možnosti, ako postaviť novú univerzitnú nemocnicu - postaví ju štát, alebo vytvorí podmienky pre súkromných investorov. V prvom prípade si štát požičia a nemocnicu postaví. Podobne ako nedávno otvorenú Nemocnicu sv. Michala v Bratislave. Slovensko si dnes vie požičiavať za záporný úrok. Hoci sa pri štátnych projektoch plytvá, je to stále lepšia alternatíva ako zbabraný PPP projekt. V druhom prípade by štát vytvoril podmienky pre súkromných investorov. Stabilné, predvídateľné a transparentné prostredie v zdravotníctve spolu s adekvátnym financovaním priláka investície do zdravotníckych zariadení aj bez dotácií či osobitných štátnych garancií. Prečo na Slovensku vznikali nové lekárne, ambulancie, jednodňovky, laboratóriá, emerká? Lebo sa to oplatí. Kedy sa to konečne oplatí aj v lôžkovej starostlivosti? Prečo by mal mať len jeden investor privilegované postavenie, ako v prípade PPP projektu? Veď nielen Bratislava potrebuje investovať do novej nemocnice.

Každé štyri roky vynaložíme na oddlženie nemocníc pol miliardy eur. Za tie peniaze sme mohli za rovnaký čas postaviť dve supermoderné univerzitné nemocnice alebo desať všeobecných nemocníc. No nepostavili sme ich. To je cena, ktorú nás stojí otáľanie s riešením.


PPP PROJEKT  

Prečo by mal mať len jeden investor privilegované postavenie.

O autorovi| MUDr. Marian Faktor, expert KDH pre zdravotníctvo


Článok vyšiel 3.12.2015 v Zdravotníckych novinách.


Spracovávam ... Spracovávam ...