Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Nerobme experimenty, zdravotníctvo potrebuje osvedčené riešenia

11.1.2016 | Už len definícia nároku pacienta posunie, podľa Mariana Faktora, slovenské zdravotníctvo míľovými krokmi vpred. Aj preto tvorí dôležitý základ ZDRAVEJ SPOLOČNOSTI.

Čo sú hlavné problémy slovenského zdravotníctva z vášho pohľadu?

Najviac vypuklý problém je určite korupcia a to, že v zdravotníctve prestávajú fungovať základné veci. A prečo? Posledné roky sa prestali zodpovední pozerať na problémy očami pacienta, ale aj zdravotníkov. Potom je logické, že tu chýba jasná zhoda na tom, aké zdravotníctvo chceme, no najmä potrebujeme mať o tri alebo päť rokov. Dodnes sme napríklad nespravili základné veci a jednou z nich je aj jasná definícia nároku pacienta.

Pacienta by malo zaujímať iba to, či ho ošetria..

...áno a na to, aby to tak fungovalo, musí byť jasná definícia nároku. Viete si predstaviť, že by ste podpísali zmluvu s mobilným operátorom a neviete, na čo máte nárok v rámci paušálu? Som presvedčený, že nie. Populistické tvrdenie, že v rámci „paušálu“ v zdravotníctve máme nárok na všetko a zadarmo, v reálnom živote nefunguje. To pocítil každý z nás. Každý mesiac platíme cez dane a odvody, ale nevieme za čo. Potom čakáme, platíme poplatky a keď potrebujeme pomoc, tak voláme známym.    

Prečo sa to doteraz nespravilo?  

Posledné štyri roky v zdravotníctve boli premrhané. V opačnom prípade by sme nečakali na definíciu a garanciu nároku pacienta. Opatrenia, ktoré môžu ušetriť desiatky miliónov eur, ako elektronické zdravotníctvo, ktoré zhltlo už 50 miliónov eur, by už fungovali v praxi. Určite sa to nedá spraviť za týždeň, ale za štyri roky? Bol som v súkromnom sektore pri spustení podobného eHealthu. Zvládli sme to za rok a stálo to 3 milióny eur.

Ako sa však vysporiadať s predraženými nákupmi?

Odstrániť korupciu nebude jednoduché. Reálne riešiť ju musí aj polícia a justícia. Minister zdravotníctva však môže zaviesť opatrenia, ktoré dokážu do veľkej miery zabrániť predražovaniu nákupov v nemocniciach. Napríklad aj dnes neexistujúca hmotná zodpovednosť riaditeľov nemocníc. Ak má skladník hmotnú zodpovednosť za zverený tovar, pokladníčka za hotovosť v pokladni, prečo nemajú aj riaditelia nemocníc zodpovednosť za výsledok hospodárenia? Ja na to nevidím dôvod. Sám som v pozícii riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne počas vlády Ivety Radičovej niesol takúto zodpovednosť.

Dá sa tento systém vôbec nabúrať?  
Všetko sa dá. Počas môjho pôsobenia vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni sme šliapli na otlak mnohým záujmom.  Len pár dní po nástupe do poisťovne mi prišli z Úradu pre dohľad oznámiť, že jej hrozí nútená správa kvôli strate 120 mil. eur, ktorú tam nechala pani Zvolenská. Po dvoch rokoch krízového manažmentu sme VšZP nielen zachránili, ale odovzdali po predčasných voľbách v zisku. Na to sme museli rozbiť mnohé pripravované a zabehané biznisy. Ak máte riešenia a vôľu, zabehnutý systém sa dá nabúrať. Vôľa tu je a riešenia sme pomenovali v ZDRAVEJ SPOLOČNOSTI.

V čom sa odlišujú od riešení iných politických strán?
ZDRAVÁ SPOLOČNOSŤ vychádza z praxe. Nielen z mojich skúseností nazbieraných za 20 rokov pôsobenia v slovenskom zdravotníctve.  Posledné roky som čerpal inšpiráciu aj z iných krajín, ktoré podobné problémy úspešne vyriešili. Najmä preto, že tak ako si nemôžeme v zdravotníctve dovoliť ďalšie štyri roky ničnerobenia, nemôžeme si dovoliť ani neoverené experimenty.


Spracovávam ... Spracovávam ...