Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

Nášľapné míny

26.11.2015 | Budúcoročný rozpočet zdravotníctva nekryje už ani teraz plánované nové výdavky, ako sú zvýšenie miezd lekárov a sestier. Vláda pritom v rozpočte hovorí o dobrom ekonomickom raste. A preto nemala novému ministrovi nechať krízový scenár z tohto roku.

Vláda zabudla...

Rozpočet pre zdravotníctvo nerieši ani problémy, s ktorými museli zdravotníci bojovať už tento rok. A to aj napriek tomu, že samotný rozpočet hovorí o dobrých fiškálnych výsledkoch, o raste ekonomiky.

Prečo to nevidno v zdravotníctve, ktoré bolo tento rok až do mimoriadneho zvýšenia odvodov za poistencov štátu stále v krízovom režime? Ak by sa mali pokryť už dnes známe vyššie náklady, platba za poistencov štátu sa mala zvýšiť zo 4,3 na 4,7 percenta.

Vláda zabudla napríklad vykryť aj pripravované rozšírenie ochranného limitu na doplatky za lieky na matky a deti. Len VšZP odhaduje, že ich to bude stáť 7,2 mil. eur. Ak to vláda nevykompenzuje, môže to štátna poisťovňa vykryť iba na úkor inej zdravotnej starostlivosti..

Nie sú kryté mzdy

Rozpočet nerieši ani financovanie zvyšovania miezd zdravotníkov. Podľa odhadov stavovských organizácií zostáva nepokrytá približne polovica z očakávaných 95 mil. eur, ktoré si to vyžiada. Ministerstvo by malo napísať rovno aj usmernenie pre riaditeľov nemocníc a lekárov, odkiaľ vziať druhú polovicu peňazí na zvyšovanie miezd. Kým z balíka na zdravotnú starostlivosť vláda ukrajuje, so zvyšovaním počíta pri veciach, ktoré s ňou primárne nesúvisia. NCZI, ktoré spoluzodpovedá za dodnes nefungujúci eHealth, by malo na rok dostať o 60 percent viac, namiesto 10 mil. až 16 mil. eur.

Minister necháva nástupcovi najväčšiu nášľapnú mínu v podobe dlhu štátnych nemocníc, blížiacom sa k pol miliarde eur. Takýto prístup je naozaj nezodpovedný. Čo ak pretečie dodávateľom nemocníc trpezlivosť? Už dnes niektorí čakajú na splatenie faktúr aj 615 dní. Poslanci nemali pripustiť, aby práve zdravotníctvo išlo do budúceho roka s tým, že nemá vykryté aspoň minimálne potreby na fungovanie.

Článok vyšiel 26.11.2015 v Zdravotníckych novinách.


Spracovávam ... Spracovávam ...