Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

MZ na budúci rok s plánovaným rozpočtom 1,4 mld. eur

4.12.2014 | Rozpočet pre ministerstvo zdravotníctva bol dodatočne navýšený v parlamente o 202 mil. eur.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) bude mať v budúcom roku k dispozícií na výdavky 1,4 mld. eur. V porovnaní s rozpočtom, ktorý bol rezortu schválený pre tento rok, to predstavuje nárast o 102,5 mil. eur. Najväčšia časť výdavkov bude smerovať na zdravotnú starostlivosť, vyčlenených na ňu je 1,3 mld. eur. V tejto sume sú okrem iného zahrnuté aj platby za poistencov štátu. Vyplýva to budúcoročného rozpočtu, ktorý odobril parlament.

Suma výdavkov sa pre ministerstvo navýšila dodatočne v parlamente cez poslanecký pozmeňujúci návrh o 202 mil. eur. Pôvodne sa počítalo s výdavkami v objeme 1,2 mld. eur. Z navýšenej čiastky sa 152 mil. eur použije na kompenzáciu odvodovej úľavy, ktorú si budú môcť v budúcom roku uplatniť nízkopríjmoví zamestnanci. Prostredníctvom nej si znížia zdravotné odvody, rozdiel za nich uhradí štát. Ďalších 50 mil. eur sa použije ako rezerva na krytie prípadných strát zdravotníckych zariadení zaradených v sektore verejnej správy.

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP), ktorého členmi sú Union a Dôvera, konštatuje, že schválený rozpočet bude znamenať zníženie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Namieta, že dopad odvodovej úľavy sa nevykompenzuje v plnej miere. Združenie totiž prepočítalo výpadok na zdravotných odvodoch vo výške až 230 mil. eur, čo je o 80 mil. eur viac, ako vyčíslila vláda. Práve táto čiastka bude podľa ZZP chýbať na zdravotnú starostlivosť. "Ministerstvo a vláda zatvárajú oči pred problémami, ktoré zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky spôsobí. Kompenzácia, ktorú schválili, je nedostatočná a výpadky príjmov pocítia všetky zdravotné poisťovne a najmä pacienti,“ uviedla prezidentka združenie Katarína Kafková. Podotýka, že schválenie tohto rozpočtu ovplyvní aj výšku úhrad zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní. Aj dodatočnú rezervu 50 mil. eur považuje, pri súčasnom dlhu nemocníc, za nedostatočnú.

Kritike podrobil rozpočet pre ministerstvo zdravotníctva aj expert KDH Marian Faktor. Aj on považuje za nedoriešenú kompenzáciu odvodovej úľavy. Tvrdí, že tá pokryje len približne 70 mil. eur. "Odvolávaním ministrov zdravotníctva, či ústavných činiteľov, vládny Smer len zakryl fakt, že slovenský pacient na tom bude budúci rok horšie,“ skonštatoval Faktor. Rezervu na oddlžovanie nemocníc považuje len za politický nástroj na udržanie poslušnosti. Ako tvrdí, je pravdepodobné, že peniaze dostanú len tí, ktorí budú poslúchať.


Spracovávam ... Spracovávam ...