Marian Faktor - expert KDH na zdravotníctvo

V médiách

KDH navrhlo reformu zdravotníctva

4.9.2014 | Zdravotný systém na Slovensku je podľa KDH neudržateľný. Problémom je, že každý má na všetko nárok bez ohľadu na to, či si ochorenie spôsobil sám.

Hnutie navrhuje nastaviť systém podľa rozvinutých krajín. Na verejnú diskusiu predložilo návrh takzvaných zdravotných plánov pacienta. Používajú ich napríklad v Nemecku či v Rakúsku. 

Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Pred 30 rokmi sa u nás rodilo o polovicu viac detí ako dnes. Obyvatelia starnú, čo zaťažuje zdravotníctvo. Napríklad liečba 70-ročných ľudí je takmer 6-násobne drahšia ako 20-nikov. Vyspelé štáty to začali riešiť pred 20 rokmi.


Dušan ZACHAR, analytik, INEKO:
Chytáme ten vlak na konci a je otázne, či ho chytíme.


Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Za nami je už aj éra infekčných ochorení. Nahradili ich chronické. KDH upozorňuje, že na reformu zdravotníctva už máme iba 5 rokov, potom sa vraj systém začne rúcať. Zmeniť to majú zdravotné plány.


MariánFAKTOR, expert KDH na zdravotníctvo:
Pacient príde k svojmu lekárovi, ten ho informuje utorok o druhej pôjdeš tam, v stredu pôjdeš tam a každý ten lekár bude o tom pacientovi vedieť všetko.


Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Ak bude pacient plán dodržiavať, mohol by platiť nižšie zdravotné poistenie ako ten, čo zdravotníkov ignoruje. Nové pravidlá vraj možno zaviesť do 3 rokov.


Tomáš SZALAY, analytik, Health Policy Institute:
Či to je sci-fi alebo nie je sci-fi, zrejme iná cesta nie je.


Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Ministerstvo zdravotníctva odkázalo KDH, že malo svojho ministra zdravotníctva, ktorý so zmenami ani nezačal.


Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR:
Čo sa však týka manažmentu pacientov, tak už aj teraz je to úlohou zdravotných poisťovní.


Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Reformy zdravotníctva sa obávali všetky vlády. Analytici to odôvodňujú tým, že ľudia sú roky naučení, že v ambulanciách majú nárok takmer na všetko bez ohľadu na ich životný štýl a politici vraj nechcú provokovať voličov.


Dušan ZACHAR, analytik, INEKO:
Je veľmi užitočné, že niekto prichádza s nejakou víziou pre zdravotníctvo, nakoľko už viac rokov tu nejaká vízia, predstava, ako by malo slovenské zdravotníctvo vyzerať, absentovala.


Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Ministerstvo zatiaľ návrh KDH nevidelo, takže sa k nemu ani nevyjadruje. Pacientom v návrhu chýba, na čo nárok majú a na čo nie.


Radoslav HERDA, OZ Slovenský pacient:
To, čo v podstate celé roky žiadna z politických strán nechcela zadefinovať.


Tomáš SZALAY, analytik, Health Policy Institute:
V prípade, že bude jestvovať politická zhoda, tak sa to dá urobiť rýchlo, ale nesmieme vždy po voľbách o 180 stupňov otáčať kormidlom lode.


Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka:
Analytici a zdravotné poisťovne prirovnávajú naše zdravotníctvo k potápajúcemu sa Titanicu. Ak by sme totiž aj vyriešili finančný problém, stále nám ostáva druhý, chronické ochorenia totiž stále napredujú a chýba nám integrovaný a koordinovaný systém starostlivosti o chronických pacientov s tým, že musia byť motivovaní, aby sa o seba aj starali. Súkromné zdravotné poisťovne sa síce o to snažia, ale podľa nich im platná legislatíva stále zväzuje ruky.


Spracovávam ... Spracovávam ...